Kuba - co warto kupić na miejscu?

Rum i cygara - Kuba

Wybierając się na Kubę, która jest wyjątkowym krajem, często zastanawiamy się jakie pamiątki czy prezenty warto kupić na miejscu i można przywieźć do Polski. Na pewno największą sławą cieszą się wysokiej jakości rum i cygara. Te dwa wyroby są najbardziej charakterystyczne dla Kuby i koniecznie trzeba się w nie zaopatrzyć wracając do kraju. Do ciekawych pamiątek z Kuby można zaliczyć również lokalne instrumenty muzyczne, drewniane figurki czy obrazy, które tubylcy sprzedają na targach, ulicach i publicznych plażach.

Cygara

Kuba jest krajem słynący z cygar najlepszej jakości. Każdy z nas kojarzy obrazek starszego mężczyzny z brodą czy kobiety w tradycyjnym kolorowym stroju, palących grube cygaro, które potocznie nazywane jest "Kubanem". To zdjęcie przewija się niemal zawsze, gdy szukamy informacji dotyczących Kuby i stało się wręcz symbolem tego kraju. Dzięki ręcznej metodzie produkcji i doskonałej glebie, na której uprawia się tytoń kubańskie cygara zyskały miano najlepszych na świecie. Ich eksport jest znacznym źródłem dochodu państwa. Cygara w znanej obecnie formie zaczęto skręcać w Hiszpanii na początku XVIII w. i używano do tego kubańskiego tytoniu. Zgodę na produkcję cygar wydano na Kubie dopiero w 1821 r. Niewiele później, bo w 1853 r. w Hawanie powstała pierwsza na świecie fabryka papierosów. Cygara składają się z trzech części:

Będąc na Kubie warto przyjrzeć się produkcji cygar z bliska ponieważ jest to bardzo ciekawy proces. W Hawanie możemy to zrobić między innymi w Fábrica de Tabacos Partagás (Fabryka Cygar Partagás) w towarzystwie przewodnika. Ważna informacja - kazdy kto myśli, że cygara są skręcane na udach przez piękne Kubanki, mogą być niemile zaskoczeni. Cygara kręci się po prostu na stole. Do najpopularniejszych cygar należą: Cohiba, Montecristo, Romeo y Julietta, Partagás. W przepisach celnych można znaleźć informację, że z Kuby można wywieźć 50 sztuk cygar. Gdzie można kupić najlepsze kubańskie cygara? Zakupu cygar można dokonać w fabryce cygar w Hawanie lub w sklepie (pudełko cygar kosztuje 180-200 peso). Jednak przed wejściem do fabryki można też zauważyć Kubańczyków, którzy w dyskretny sposób chcą nam zaoferować cygara za dużo niższą cenę (na ulicy zapłacimy za pudełko cygar około 25-30 peso). Mogą to być oryginalne cygara, ale niestety są nielegalnie wynoszone przez pracowników z fabryk. Możemy też trafić na tzw. podróbki. Mimo, że handel uliczny jest surowo zakazany Kubańczycy i tak łamią ten przepis, a turyści wolą nie przepłacać. Dlatego właśnie z Kuby można przywieźć 50 sztuk cygar bez rachunku ze sklepu.

Kuba - cygara cohiba Kuba - produkcja cygar

Rum

Rum jest dostępny w trzech rodzajach: biały tzw. młody silver dry, złoty Carta Oro (leżakuje dłużej), złoty Anejo (najdłużej leżakowany). Do drinków używany jest najczęściej najmłodszy biały rum. Starsze, takie jak Anejo powinno popijać się z lodem. Rum Bacardi, jedna z najpopularniejszych marek rumu na świecie, pochodzi właśnie z Kuby. Na Kubie powstałą pierwsza fabryka tego trunku, założona przez rodzinę Bacardi. Interes kwitł, dlatego w połowie XX wieku postanowiono otworzyć nową siedzibę firmy, która ulokowano w przepięknym budynku w centrum Starej Hawany. Niestety, po rewolucji 1959 roku prywatne firmy zaczęło zawłaszczać państwo, dlatego firma przeniosła się na Bahamy. Na chwile obecna najpopularniejszym rumem produkowanym na Kubie jest Havana Club. Pierwszą taka destylarnię otworzył José Arechabala w1878r. Po rewolucji kubańskiej rozlewnia rumu została zawłaszczona przez państwo, a po pewnym czasie wygasły prawa do nazwy i znaku towarowego przez produkcja wygasła. Wznowiono produkcje rumu Havana Club ponownie od 1994 roku. Na Kubie wybór tego trunku jest przeogromny. Inne znane marki kubańskiego rumu to Santiago de Cuba i Legendario. Według przepisów celnych do Polski można przywieźć do 1 litra alkoholu wysokoprocentowego.

Rum i cygara - Kuba Havana Club

Nie zapomnij, że do wyjazdu na Kubę potrzebujesz wizy którą możesz zamówić na naszej stronie.