• Krajobraz Kuby
 • Taksówka na ulicach Havany, Kuba
 • Uliczka w Havanie
 • Schody Kuba
 • Plaża na Kubie

O Kubie - przydatne informacje przed wyjazdem

Co takiego jest w tej Kubie, można powiedzieć, że „jest to coś” - coś magnetycznego, coś inspirującego, coś egzotycznego, ale też coś dobrze nam znanego. Ludzie, plaże, woda, słońce, jedzenie, zabytki, kultura. To miejsce ma wszystko czego potrzeba, aby dobrze spędzić wolny czas. Każdy znajdzie dla siebie coś inspirującego, coś do czego po powrocie będzie tęsknił.

Wybierając się na Kubę, należy pamiętać, że wybieramy się do kraju, które poprzez nałożone embargo, i ustrój, który w nim panuje, wygląda nieco inaczej niż dobrze znane nam kraje europejskie. Trzeba pamiętać, że prawie wszystkie firmy są państwowe, a stawki pracowników to pensje urzędowe. Ale właśnie ta odmienność i jednocześnie dość duże podobieństwo do Polski sprzed ponad 30 laty sprawia, że można się tam poczuć, nazwijmy to „dosyć swojsko”. Trzeba być nieco wyrozumiałym, że w hotelach coś mogło się zepsuć i może wystąpić problem do czasu niekoniecznie szybkiej naprawy, że czasami może czegoś brakować, albo nie kupimy w sklepie towarów, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Poniżej kilka informacji, o których należy pamiętać przy wyjeździe na Kubę:

 1. Paszport ważny przez okres 6 miesięcy od daty powrotu.
 2. Wiza wjazdowa nazywana kartą turysty „Tarjeta de Turista”.
 3. Należy zabrać ze sobą pieniądze w walucie EURO, które w urzędowych punktach można wymienić na Peso wymienialne CUC (peso convertible). Jeżeli, ktoś zabierze dolary amerykańskie najprawdopodobniej nie wymieni tej waluty i będzie miał duży problem z płatnościami.
 4. Bankomaty nie są powszechne a w mniejszych miejscowościach praktycznie nie spotykane
 5. Bardzo rzadko będziemy mogli dokonać zakupów przy użyciu karty kredytowej. Opcja dostępna zazwyczaj w dobrych hotelach.
 6. Ze względu na ograniczoną ilość samochodów a w związku z tym ich bardzo wysoką wartość, korzystanie z taksówek jest dosyć drogie a „złapanie taksówki” też może nie być łatwą opcją.
 7. Noclegi dostępne na wyspie to hotele różnych kategorii (należy zachować ostrożność przy wyborze i być świadomym, że wszystkie obiekty poniżej 4**** mogą posiadać bardzo wiele niedociągnięć. Inną opcją noclegów są tzw. „Casy” czyli mieszkanie lub pokoje wynajmowane przez kubańczyków.
 8. Pogoda – Kuba jest uznawany za kierunek całoroczny, ale należy liczyć się z tym, że to tylko pogoda i może być zmienna. Okres najwyższego sezonu czyli końcówka grudnia, styczeń, luty i marzec jest to tzw. pora sucha ale mogą zdarzyć się nieco chłodniejsze dni, pozostały okres jest cieplejszy, natomiast należy brać pod uwagę potencjalne ryzyko wystąpienia huraganów. Huragan brzmi groźnie dlatego należy się w tym miejscu kilka wyjaśnień. Huragan jest zjawiskiem pogodowym, które jest stosunkowo przewidywalne, mówimy tu o kilku dniach, co oznacza, że można się przygotować na nadejście huraganu. Budynki hotelowe są przystosowane. Konstrukcje murowano betonowe oraz lane z betonu stropy dachowe są odporne na wiatr. Poważne huragany występują stosunkowo rzadko, to kilka dni raz na kilka lat, oznacza to, że musielibyśmy mieć dużego pecha aby akurat podczas naszego pobytu takie zjawisko wystąpiło. Należy zatem rozważyć wybór terminu choć nie bez znaczenia pozostaje dostępność, hoteli i oczywiście cena, która poza wysokim sezonem jest sporo niższa.
 9. Kuba bezpieczeństwo. Kraj ten należy to krajów uznawanych za jeden z bezpieczniejszych w tej części świata. Oczywiście jak wszędzie mogą zdarzyć się kradzieże i inne przestępstwa dlatego, jak praktycznie wszędzie zaleca się stosowanie ogólnych zasad ostrożności. Zagrożenie terrorystyczne praktycznie nie istnieje.
 10. Dodatkowo należy zabrać ze sobą środki zabezpieczające przed komarami i poparzeniami słonecznymi.
 11. Podróżujący na własną rękę powinni pamiętać o tym, by na czas pobytu wykupić dobre ubezpieczenie kosztów leczenia. Podróżujący z biurami podróży, którzy wykupili pełen pakiet w większości przypadków będą mieli ubezpieczenie zawarte w umowie z organizatorem, ale również należy się upewnić.
 12. Komunikacja telefoniczna i internet na Kubie. Telefony działają w roamingu. Koszt połączeń jest oczywiście bardzo wysoki ale warto mieć do dyspozycji telefon, tak by móc przynajmniej wysłać lub odebrać smsa. Jeżeli chodzi o internet, to do niedawna, było praktycznie niemożliwe korzystanie z internetu na Kubie. W tej chwili w większości hoteli, w niektórych restauracjach są punkty gdzie możemy połączyć się z siecią poprzez wi-fi, natomiast aby rozpocząć korzystanie z internetu konieczne jest zalogowanie przy pomocy karty zdrapki, którą możemy zakupić w wybranych lokalizacjach w tym recepcjach hotelowych. Należy pamiętać, że samo połączenie z internetem nie oznacza, że wszystkie popularne komunikatory będą działały.
stolica Kuby - Havana

Kuba to wyjątkowe miejsce, ale wymaga odpowiedniego podejścia, nastawienia się i przygotowania. Są ludzie którzy zakochują się w Kubie i jej klimacie ale też tacy, którzy wolą pełny All Inclusive na innych egzotycznych destynacjach. Na pewno gdzieś indziej znajdziemy hotele o lepszym standardzie i bez większych niespodzianek, ale magia Kuby, to wartość sama w sobie. Wybierając się na Kubę polecamy wyjście poza hotelowe resorty, czyli skorzystanie z proponowanych wycieczek fakultatywnych lub spędzenie chociażby jednej nocy w jednym z wyjątkowych miejsc do jakich należy Havana czy wpisany na listę zabytków UNESCO Trinidad.