Viñales - Kuba. Przyroda na wyciągnięcie ręki

Vinales

W Vinales na Kubie znajdziemy okazałe wapienne wzgórza, jaskinie dostępne dla turystów czy plantacje tytoniu. W okolicach Vińales znajdziemy najpiękniejsze kubańskie krajobrazy. Nie ma co się dziwić, że turyści zmierzają akurat w tym kierunku.

Główna atrakcja Vińales to położony w centrum miejscowości kościół. W okolicy znajdziemy również Galeria Sztuki i Museo Municipal. Miasteczko jest pełne barów, restauracji i wielu kwater, które mogą wynająć turyści. Samo miasteczko można obejść w jeden dzień ponieważ jest tak niewielkie. Co prawda nie ma tam zbyt wiele do zwiedzania. Wszystko warte uwagi znajduje się poza jego granicami. Co w takim razie można zobaczyć w okolicach Vińales?

Jaskinie, największy na świecie mural i produkcja cygar

Valle de Vińales jest doliną położoną w górach Sierra de los Órganos, w prowincji Pinar del Río znajdującego się w zachodniej części Kuby. Dolina ta jest częścią parku narodowego, i w roku 1999, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słynie z cudownego krajobrazu ukształtowanego przez naturę. Rejon ten jest pokryty czerwonymi żyznymi glebami, na których uprawiany jest tytoń najlepszej jakości. Ponad uprawami wznoszą się skaliste wzniesienia, kotliny, góry i tereny zielone uformowane w różne kształty. To miejsce najbardziej przyciąga turystów.

Przez wzgląd Vińales na ogromną powierzchnie Park zwiedza się konno oraz zazwyczaj w zorganizowanych grupach. Indywidualni turyści na pewno znajdą lokalnego przewodnika, który za drobną opłatą pokaże nam najpiękniejsze miejsca.

W dolinie znajdują się ciekawe jaskinie m.in. Cuevas del Indio, którą częściowo zwiedza się z łodzi motorowej. Turystom udostępniona jest również jaskinia Gran Caverna de Santo Tomas, którą można zwiedzić tylko w towarzystwie przewodnika ze względu na skomplikowany system korytarzy. Jedną z atrakcji regionu jest Mural de la Prehistoria. Prawdopodobnie został zaprojektowany w 1959 roku przez malarza Leovigildo Gonzalez Morillo. Leovigildo studiował pracę Diego Rivery, był naukowcem, a także reżyserem kartografii w Kubańskiej Akademii Nauki. Mural de la Prehistoria jest jednym z największych na świecie murali na wolnym powietrzu. Liczy 120 metrów wysokości i 160 metrów szerokości. Został ukończony dzięki pomocy około 20 mieszkańców, którzy wykazali wielkie zaangażowanie w wykonanie tego projektu.

Kuba Vinales mural

Aby pomalować go za pomocą pędzli zwisali z lin spadochronowych. Powstanie dzieła zajęło cztery lata. Teorię ewolucji symbolizują stylizowane ilustracje ślimaków, dinozaurów, stworzeń morskich i ludzi. Dzieło budzi wśród turystów różne uczucia. Jedni są oburzeni, inni zachwyceni. Niektórzy twierdzą, że są to bazgroły dzieci, inni natomiast, że to część historii tego miejsca. Trzeba zobaczyć go na własne oczy, aby wydać osąd.

Okolice Vińales słyną również z upraw tytoniu różnej odmiany. Tytoń uprawia się bez użycia maszyn, tylko naturalnymi metodami. Bardzo częstym widokiem jest pług ciągnięty przez byka. Będąc w Vinales, obowiązkowo należy odwiedzić jedną z tych tradycyjnych plantacji, aby poznać cały proces produkcji cygar i przy okazji zdegustować smak świeżo skręconego cygara. Wybierając się na Kubę, warto w swoim planie wycieczki ująć okolice Vińales. Jest to doskonała okazja by stanąć twarzą w twarz z Kubańską przyrodą i tym, co ma nam do zaoferowania.

Nie zapomnij, że do wyjazdu na Kubę potrzebujesz wizy którą możesz zamówić na naszej stronie.