Z czego słynie Kuba?

Rum i cygara - Kuba

Głównymi atrybutami Kuby, które oddają klimat wyspy to salsa na ulicach a Hawany, mojito i cygara. Kuba to nie tylko taniec i drinki przyrządzone z rumu znane na całym świecie. Kuba to jej barwni i przyjaźni mieszkańcy. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie Kubańczyków jest na pewno kontrowersyjna postać Fidela Castro. Kolejnym człowiekiem, dzięki któremu Kuba stała się populatna na świecie jest Ernest Hemingway. Stał się on marką promującą Kubę Ciekawe nie jest on Kubańczykiem tylko Amerykaninem.

Na Kubie zaskakującym widokiem mogą być stare amerykańskie samochody poruszające się po ulicach. Jest to jedna z rzadko na taką skalę spotykanych rzeczy na świecie. Wrażenia są niezapomniane. Jest to uczucie jakbyśmy cofnęli się w czasie o kilkadziesiąt lat.

Salsa i rumba

Na Kubie na każdym kroku rozbrzmiewają rytmy salsy. Muzyka i grupy salsowe ukształtowały się ostatecznie w latach 70 XX wieku. Jest to wyjątkowe połączenie rytmów karaibskich, afrokubańskich i jazzu, które cieszy się dużą popularnością na świecie. Słowo „salsa” w języku hiszpańskim oznacza „wyjątkowo ostry sos”. Nazwa ta idealnie oddaje naturę tego tańca - dynamizm i pikanterie. Oprócz salsy, królową jest również rumba, zrodzona wśród pierwszych niewolników afrykańskich, których przywieziono na Kubę około 400 lat temu. Rumba odnosi się do tańca ludowego, który jest tańcem erotycznym, pełnym wijących się bioder. Na Kubie jest to widowiskowy taniec, który wykonuje się na estradzie. Każdy kto jest miłośnikiem salsy powinien udać się do klubu Salseando Chévere w Havanie, gdzie salsę tańczy sięprzez całą noc.

Rum i cygara

Z Kubą niewątpliwie kojarzy się wysokiej jakości rum i cygara. Rum jest narodowym trunkiem Kubańczyków. Drinki wywodzące się z Kuby, przyrządzane z rumem, znane są na całym świecie. Na wyspie w praktycznie każdym barze podawane jest Cuba Libre (Wolna Kuba), czyli drink na bazie rumu, coli i limonki, symbolizuje kapitalizm. Inne popularne na Kubie drinki to Mojito (podawane z białym rumem, cukrem trzcinowym, miętą i lionką) czy Daiquairi. Na wyspie zaopatrzymy się również w wyjątkowo wysokiej jakości cygara, które produkowane są ręcznie. Najbardziej znane cygara to m.in. Cohiba czy Montecristo. Obok zapachu cygar unoszącego się na ulicach Havany nie można przejść obojętnie.

Kuba rum i cygaro

Ernest Hemingway

Autor powieści „Stary człowiek i morze” mieszkał pokoju nr 511 w hotelu Ambos Mundos w Hawanie w latach 1932-40 w. Hawana inspirowała go. W tym skromnym pokoju napisał powieść „Komu bije dzwon". Pisarz uwielbiał przesiadywać w Bodeguita del Medio, El Floridita na rogu Avenida de Bélgica czy w Calle Obispo, swoich ulubionych barach, gdzie raczył się swoim ulubionym drinkiem mojito. Pisarz cechował się trudnym charakterem i awanturniczym stylem bycia. Pomimo tego jest najbardziej lubianym Amerykaninem na wyspie po dziś dzień. O tej przyjaźni między Hemingwayem a Kubańczykami świadczy podarowany im medal literackiej Nagrody Nobla w połowie lat 50. XX wieku, który dziś znajduje się w sejfie banku w Santiago de Cuba.

Fidel Castro

Fidel Castro był przywódcą kubańskiej rewolucji w latach 1959-2008. Sama rewolucja trwała w latach 1956- 1959. Był faktycznym przywódcą Kuby. W tym czasie był m.in. premierem, prezydentem Republiki Kuby, przewodniczących Rady Państwa i sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby. W 2006 roku przekazał władzę Raulowi Castro – swojemu młodszemu bratu, a w 2008 roku zrezygnował z pełnienia najważniejszych stanowisk państwowych przez wzgląd na stan zdrowia. W okresie swoich rządów przeprowadził w kraju wiele reform, m.in. wywłaszczył obcy kapitał (w większości amerykański).

Nie zapomnij, że do wyjazdu na Kubę potrzebujesz wizy którą możesz zamówić na naszej stronie.